نقش کودکي و تربيت والدين بر روي قدرت انتخاب و تصميم گيري افراد

اولين فاکتور مهمي که باعث مي شود برخي از افراد در زمان تصميم گيري کاملا مستاصل بمانند و در نهايت نتوانند تصميمات خوبي اتخاذ کنند و انتخاب هاي خوبي انجام دهند به دوران کودکي فرد و رفتاري که والدين و مربيان با کودک داشتند برمي گردد.

من مراجعين زيادي دارم که واقعاً قادر به تصميم‌گيري نيستند و هميشه در نهايت ديگران براي آنها تصميم ميگيرند. برخي مي گويند براي مثال زماني که در يک مسئله مستاصل هستم و از والدين خود کمک مي خواهم در پاسخ مي‌گويند ما تابع نظر تو هستيم و هر چه خودت تصميم بگيري. يک روي اين قضيه نشان مي‌دهد که والدين اين فرد هم در تصميم گيري و انتخاب مستاصل هستند و همين تربيت را به فرزند خود انتقال دادند.

از جهات زيادي مي توان اين مسئله را مورد بررسي قرار داد براي مثال فردي که والدين در کودکي هرگز به او اجازه تصميم گيري و انتخاب ندادند، او را به اين کار تشويق نکردند، يا برعکس او را از عواقب تصميمات و انتخاب هايش به شدت ترساندند، و به او احساس گناه و عذاب وجدان دادند و يا فردي که با يک تربيت ديکتاتوري مواجه بوده و از ترس تنبيه و مواخذه شدن، هرگز براي تصميم گيري و انتخاب ابتکاري به خرج نداده است، امروز که به فردي بالغ تبديل شده است چطور مي تواند در برخورد با مسائل و مشکلات زندگي، تصميمات و انتخاب‌هاي خوبي را اتخاذ نمايد.

ادامه مطلب

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

کوهچنار من پرسش مهر(۹۹_۹۸) اینستاگرام مارکتینگ و ادمین پیج اینستاگرام فلسفه در کلاسِ درسِ یک مربی هرچی بخوای مرد بد صدا ارشادی وبلاگ رسمی وب یار